Версія для друку

Новини

Регіональне малярство під ДАХом

01.06.2009

Впродовж останнього десятиліття в культурному житті України відбулось чимало змін. Серед іншого була зліквідована державна політична система управління художніми спілками, відбулось утворення незалежних мистецьких організацій і об'єднань, стало можливим вільне творче самовираження в будь-якій сфері. Події ці мали широкі масштабні прояви, як в обласних центрах так і на периферії.

Одним з наслідків цих процесів стали поява в Дрогобичі на Львівщині Малярського об'єднання художників що ввійшло на правах живописного відділення до Дрогобицької Асоціації Художників (ДАХ).

Більш ніж десятилітній період творчої діяльності дрогобицького МОХу спонукав нас до більш детальнішого огляду його становлення, зростання, праці тощо.

Ядро творчого об'єднання митців релігійного спрямування міста Дрогобича складають високопрофесійні художники - Орищак Ігор, Леськів Ігор, Булко Сергій, Хруник Євген за плечами яких навчання в закладах культури і мистецтва.

Їхня дорога до релігійного малярства була непроста через десятирічні студіювання у Львівському училищі прикладного мистецтва ім. Івана Труша (тепер коледж), Львівському Державному Інституті прикладного та декоративного мистецтва (тепер Львівська Академія Мистецтв) та Державній Академії Друкарства у Львові.

Взагалі організаційне становлення групи почалось спонтанно в 1998 році, коли по всій Україні почались процеси вільного волевиявлення людей щодо духовних вартостей, церковного життя, християнської моралі тощо. Все це вимагало відбудови знищених Радянською системою християнських храмів та зведення нових.

Саме в такий перехідний період, в непростих умовах група художників приступає до роботи, беручись за будь-яку працю з закресу церковного малярства, стінопису тощо. В складних ситуаціях виконуються речі по селах і містечках західних областей України.

Заакцентуємо увагу на тому, що за цей період часу відбувається формування сучасної школи релігійного малярства України і дрогобицька група бере в цих процесах найдієвішу участь. Переломною подією в житті митців та їх творчої праці стала зустріч з відомим українським художником та педагогом Львівської Академії Мистецтв Карлом Звіринським. Зокрема і за його протекції художникам довіряють зробити розпис Крехівського монастиря. Зрозуміло, що праця в такому знаному осередку віри передбачала надсерйозне відношення зі сторони всіх зацікавлених. Тому-то робота проходила при постійних консультаціях та допомозі не тільки церковних достойників, але і відомого українського науковця Володимира Вуйцика, знаних реставраторів В. Мокрія, М. Отковича, Я.Мовчана та багатьох інших широко знаних діячів національної культури. Успішна зреалізація вищезгаданого мистецького проекту по праву широко відкрила перед митцями двері у світ релігійного малярства.

Впродовж 1995-2003 років дрогобицьким об'єднанням було виконано живописні роботи в понад тридцяти об'єктах культового характеру по всій Україні. Серед зреалізованих проектів в соборах, церквах каплицях найбільш поважною була діяльність в Крехівському монастирі (1993-1994), Гошівському монастирі (1995-1996), церкві с. Бачів Львівської області (1998), Кафедральному соборі Пресвятої Трійці в Дрогобичі (1999-2000), церкві в Луцьку (2001), церкві с. Чайковичі Самбірського району Львівської області (2002), церкві Петра і Павла в Рясному - Львів (2001), церкві в Косові (2003) тощо.

Нога Олександр,
кандидат мистецтвознавства

Повернутися до списку новин